Poštovana,
    da li se Lomatazid koristi do kraja života, i kada su rezultati hormona dobri?
    Zanima me da li je J131 izaziva invalidnost i kako vežbati i održavati kondiciju?
    Lečio sam Hipertireozu od 1994. do 2006. Sada sam posle J131 u Hipotireozi.

    Odgovoreno: 21. 03. 2009.
    • Poštovani
      Lometazid je lek koji se koristi kao diuretik, odnosno za povećanje mokrenja kod otoka kardiloškog ili nekog drugog porekla, a ne za terapiju poremećaja funkcije bilo koje žlezde. Verovatno je propisan zbog pojave otoka nakon razvoja hipotireze zbog terapije J131. Hipotireoza nakon ovakvog lečenja hipertireoze je česta i nije neka posebna komplikacija. U svakom slučaju je bolja nego hipertireoza koja se bezuspešno leči godinama. Uz odgovarajuću nadoknadu hormona preparatima l-tiroksina nema govora o bilo kakvoj invalidnosti. Potrebno je samo odrediti pravu dozu leka i uz redovnu terapiju nema nikakvih ograničanja u životnim aktivnostima.
      ass.dr Milena Velojić Golubović