Pozdrav za vas doktorka! Interesuje me da li osoba koja je operisala štitnu žljezdu možda kasnije da dobije probleme sa kilažom kao i slabim izmokravanjem, odnosno nakupljanjem vode u okolini kukova i stomaka? Pozdrav i unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 21. 03. 2009.
    • Poštovani,
      Ukoliko je odstranjena cela štitasta žlezda sigurno je da postoji nedostatak njenih hormona, hipotireoza. Ona po pravilu ima za posledicu dobijanje u telesnoj težini i pojavu zadržavanja tečnosti i otoka. Pravilnom terapijom nadoknadom hormona preparatima l-tiroksina ovi problemi se regulišu. Potrebno je sigurno i pridržavanje odgovarajuće dijete i postojanje dovoljne fizičke aktivnosti. ass.dr Milena Velojić Golubović