Poštovana doktorka,
    imam odredjene probleme sa štitnom žlezdom,doktor kaže da nije ništa opasno samo moram redovno na kontrole i piti lekove koje mi prepiše. Poslednje nalaze koje sam vadila su sledeći: leukociti 10-15, FT4-15.4, TSH-9.1. Redovno pijem Euthyrox, po 1/4 tablete, na koje nikako nemogu da se ili naviknem ili mi te tablete ne odgovaraju. Stvaraju mi neku nelagodu u organizmu i ne osećam se dobro od njih, srce mi jače lupa, u poslednje vreme nemogu ni da spavam. Doktoru sam se žalila na lekove, ali mi ih je i dalje propisivao. Malokrvna sam inače pa neznam, dal se možda trebaju piti i nekakve vitaminske tablete (željezo) uz Euthyrox? Možete li mi reći vaše mišljenje o terapiji sa Euthyroxom i o nalazu uopšte.
     Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Potreba za takvom terapijom postoji ukoliko je postavljena dijagnoza smanjenog rada štitaste žlezde, hipotireoze, i tada je ona praktično doživotna. Jedini problem je određivanje doze koja se sprovodi na osnovu kontrole hormona i stanja pacijenta. Praktično ne postoje nuspojave leka koji uzimate, postoji samo pogrešna doza leka. Doza koju Vi uzimate je minimalna, sumnja da ona može biti razlog tegoba, a mislim i da nije dovoljna. U svakom slučaju konsultujte Vašeg endokrinologa.
      ass.dr Milena Velojić Golubović