Poštovana,
    Ja imam slično pitanje kao jedna od Vaših pacijentkinja . Naime, mojoj mami je odstranjena cela štitna žlezda u decembru 2008.
    Sve paraštitne su ostale i izgledale su normalno, kalcijum nikako da se dovede u normalu sa dva Ideosa i jednim ca sandozom je oko 2,2. Pije eutiroks i ove kalcijume stalno, pa su vrednosti hormona i kalcijuma uvek uz terapiju normalne, nije nikada preskakala terapiju..Bez dodatka upada u hipokalcemiju. Međutim juče rađen i ponovljen nalaz PTH pokazuje 21. Doktor kaže da je to normalno i da će proći...Kako je to moguće?Alkalna fosfataza je normalna.

    Odgovoreno: 17. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Nakon potpunog uklanjanja štitaste žlezde relativno često dolazi do prolaznog pada u sekreciji PTH i kalcijuma u krvi, a ponekad to pretstavlja i trajnu posledicu operacije. Koliko će trajati poremećaj rada paratireoidnih žlezdi nema pravila, od par dana, par meseci pa i duže. Povećane vrednosti PTH su malo zbunjujuće, ukoliko su referentne vrednosi kao u našoj laboratoriji. Proverite vrednosti PTH.
      ass.dr Milena Velojić Golubović