Poštovana doktorka,
    Ja imam mikroadenom hipofize, pijem bromokriptin i prl je ok. Imam 25 godina, nisam rađala. Ciklusi redovni na 24-27 dana. Međutim, pred poslednje tri menstruacije par dana javilo mi se preznojavanje i to isključivo noću. Znam za sve ove simptome i bolesti pa sam se uplašila više nego što bih da ne znam... Pored toga imam neko izuzetno blago kašljucanje, suvo i retko, traje oko dva meseca. Ponekad bi mi se srce uzlupalo i zadihala bih se -možda i zbog nervoze..Ne otičem, koža mi je kao i do sada, temperatura ok.. Sada je menstruacija prošla i meni je dobro, osim što je od svega ostalo samo blago kašjucanje.... Trecćg dana ciklusa sam uradila hormone: T3- 2,010 (1,3-3,0) T4- 75,73 (60-160) TSH- 3,261 (0,63-4,19) Ove sam radila 21.dana: PRL-562 (134-975) Progesteron 39,1 (3,0-68,0-ako je to lutealna faza???) Moje pitanje je: da li ti simpomi ukazuju na štitnu žlezdu? Ili na šta ukazuju? Pogotovo to noćno preznojavanje pred menstruaciju??? Nisam još uradila UZ..ali nisam ni primetila bilo kakve promene na vratu, gutanje ok...
    Inače, svaka čast na svim ovim silnim odgovorima svima nama :-)
    Hvala!

    Odgovoreno: 17. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Funkcija štitaste žlezde je potpuno u redu i ne bi mogla da bude razlog za bilo kakve tegobe.
      Uradite ultrazvućni pregled štitaste žlezde, mada su obično uvećanja koja daju tegobe vidljiva i golim okom. Terapija prolaktima bromokriptinom je prilično uspešna, kako po pitanju regulisanja prolaktina, tako i po pitanju smanjenja pa i gubitka mikroadenoma. Ukoliko niste skoro kontrolisali veličinu tumora potreban je NMR hipofize. Terapija se sprovodi mesecima, pa i par godina. I ostale analize hormona su u granicama normale.
      ass.dr Milena Velojić Golubović