Dragi i postovani lekari,
    Imam 54 godine.Ranija sirena pretvorila se trenutno u prozdrljivu zaobljenu bucu!Posle 50-e dobila sam cca 30 kg viska.Nemogu uopste da se kontrolisem prilikom uzimanja hrane.Razum mi govori stop,ali ja prosto nemogu da se zaustavim.Dotucam se bez signala za glad-t.j. potpuno sita.Cula sam da jedan od faktora moze biti povecani rad hormona stitne zlezde.Da li sam pogresno informisana,a ako ne, koje laboratorijske parametre trebam proveriti u krvi i koji je eventualni lek za sprecavanje mojih tegoba.Unapred zahvalna na vasem odgovoru srdacno vas pozdravljam.

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Poštovana, Gojaznost je bolest, ane samo estetski problem, te tako treba i pristupiti terapiji. Lečenje je dugotrajan proces, traje obično godinama, potrebna je velika motivacija i vilja pacijenta. Vrlo često je neophodna i pomoć u smislu uzimanja nekog od lekova za lečenje gojaznosti. Kod nas postoje samo dva registrovana leka Xenical i Reductil. Neophodno je pre terapije isključiti bolesti koje za posledicu imaju povećanje telesne težine. Neke od njih su endokrinološke, smanjena funkcija štitaste žlezde na primer. Nakon toga se obratite nekom od savetovališta za dijetetiku radi određivanja odgovarajuće dijete i stepena fizičke aktivnosti, i radi preporuke koji lak Vam više ogovara. Budite pod kontrolom lekara sve vreme, tako se postižu bolji rezultati. Veliki je uspeh ako postignete mesečni gubitak od 1-2kg mesečno. Znači da za rešavanja Vašeg problema treba 2-3 godine. ass.dr Milena Velojić Golubović