KRAJEM 2008 ULTRAZVUKOM USTANOVLJENO MI JE UVECANJE STITNE ZLIJEZDE ZBOG VELIKOG HETEROEHOGENOG NODUSA KOJI ZAHVATA NJEGOVE DONJE TRI CETVRTINE LIJEVI REZANJ JE POMALO DEFORMISAN.DOMINIRA NODUS U LIJEVOM REZNJU VELICINE 36 22 17MM NERAVNIH JE ALI JASNO OCRTANIH KONTURA OD OKOLINE ODVOJEN SLOJEM HIPEREHOGENOG FIBROZNOG TKIVA OCITO BENIGAN.PO EHO STRUKTURI NALAZI IZMEDJU HETEROEHOGENOG MEKOTKIVNOG NODUSA I MULT LOKULARNE CISTE POSTO JE NJEGOV NAJVECI DIO JAKO HIPOEHOGEN SKORO ANEHOGEN ALI SA BROJNIM HIPER EHOGENIM TRAKAMA.EHOSTRUKTURA PREOSTALOG PARENHMA U GORNJEM POLU NESTO JE GRUBLJA BEZ FOKALNIH LEZIJA.TO SE ODNOSI I NA ISTHMUS U KOME SE VIDI MALA CISTA 3MM KAO I DESNI REZANJ GDJE SE PROMJENE NE UOCAVAJU. INDIKOVANA JE PUNKCIJA NODUSA I CP PREGLED.DALI SE OVO MOZE LIJECITI ILI SE MORA IZVRSITI OPERACIJA.MOJE POSTOVANJE UNAPRIJED HVALA

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Poštovana, Jedino definitivno rešenje za noduse štitaste žlezde je hirurška intervencije, odnosno ne postoji lek koji ih može smanjiti ili potpuno ukloniti. Za noduse te veličine operacija je apsolutno indikovana. Ponkcija nodusa se može uraditi da bi se donekle razjasnilo da li je nodus sumnjiv na malignitet. ass.dr Milena Velojić Golubović