Konstatovan mi je dijabetis tip II prije nepunih mjesec dana.
    Inače sam iz Republike Srpske i moram da Vam priznam da naši doktori ne da ne znaju svoj posao nego nisu ljudi!!! Uglavnom, policistične jajnike znam da imam (oduvjek sam imala problema sa neredovnom menstruacijom). Nakon brojnih ginekologa, jedna naizgled \"divna\" doktorica mi je prepisala Dabroston (jer sam željela trudnoću i normalan ciklus izmedju svega). Tada počinju moji problemi (iako sam svaki treći mjesec visila u njenoj ordinaciji i sugerisala da napravimo hormonske pretrage ali njen odgovor je uvijek bio isti: nema potreebe vidite da je sve ok). Jako sam smršala, pila mi se voda, suha usta.....Sve dok slučajno nisam izvadila nalaze i tada slijedi moj ŠOK. HbA1c mi je bio katastrofalan.....13%.Nakon mora suza i neprespavanih noći, dane sam provodila u bunilu pod bensedinima i ostalim tabletama za smirenje. Na našoj sam klinici počela da radim pretrage, zašto i kako?! Nakon izvadjenih hormona doktor mi kaže nije tebi ništa ajde ti kući i nemoj da se nerviraš. Naravno da to nije bio odgovor koji bi me smirio i krenula sam put Beograda i došla do jedne privatne klinike gdje sam našla dva jako ljubazna i strpljiva doktora, endokrinolog i ginekolog (prije toga sam ponovo radila HbA1c koji je sada iznosio 6,9%!!!) Uglavnom, zbog pogrešne hormonske terapije Dabrostonom (početak njegovog uzimanja se poklapa sa mojim haosom u organizmu) i trpanja u organizam hormona kojeg imam sasvim dovoljno, PCOS je izazvao i povećanje šećera........ Doktori su mi prepisali SIOFOR 850 uz doručak i večeru, prestanak terapije Dabrostonom (za 3 mjeseca kontrola kod endokrinologa i ginekologa ......Zadnja menstruacija je bila 01.02.09.i evo još ni danas nisam dobila znači već 32 dana a test na trudnoću je negativan (uz dabroston je bila redovna na svakih 28 dana) Izvinjavam se zbog dužine poruke!!!........
    Molim Vas za pomoć!!!

    Odgovoreno: 11. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Policistični ovarijumi su često udruženi sa pojavom šećerne bolesti tip 2 i poremećajima menstrualnog ciklusa, kao i sterilitetom. Preparati metformina, Siofor, Glucophage, u dozi od 1500 do 2550mg su veoma uspešni u terapiji, pre svega šećerne bolesti. Sigurno je da i ginekolog sa svoje strane ima veliku ulogu u rešavanju Vaših problema. Potrebno je ipak detaljno ispitivanje kompletnog statusa u specijalizovanoj usanovi.
      ass.dr Milena Velojić Golubović