Poštovanje,
    Pre godinu dana utvrđeno mi je da imam rak na hipofizi. Pročitala sam na vašem sajtu sve o bolesti koja se zove PROLAKTINOM.Apsolutno sve što tamo piše, ja to i imam. Sve simptome koji se navode.Prekomerno gojenje, bolovi u glavi, kostima, mučnine, povraćanje,gubitak ravnoteže, oticanje stomaka, menstruacija dva puta mesečno, curenje mleka-a ne postoji trudnoća.... Čak sam i lek koji se tamo spominje pila, međutim mi je od tog leka još lošije. O lekarima kod kojih sam bila, a bilo ih je dosta, Beograd, Novi Sad, ne bih spominjala klinike i imane, ne bih ništa govorila, jer mi niko nije pomogao ni lepom reči. Radila sam sve moguće analize, počev od krvi pa do raznih skenera. Pošto znam od čega bolujem, a lek mi ne pomaže, molila bih za neki sledeći korak ili savet, šta uraditi. Čitala sam takođe da postoje operacije, koje bi možda mogle pomoći. Ja imam 33 godine i dve male devojčice i snage da se borim sa bolešću, samo mi još treba stručno lice koje će me voditi. Unapred Vam se zahvaljujem na saradnji.

    Odgovoreno: 05. 03. 2009.
    • Poštovana, Ukoliko je postavljena dijagnoza prolaktinoma i hiperprolatinemije nikako se ne radi o raku hipofize, odnosno o malignom tumoru tako da nema razloga razmišljati na taj način. Prolaktinomi jesu tumori hipofize koji pojačano luče hormon prolaktin, obično su mali ispod 8mm, ne prave bilo kakve probleme svojom veličinom, već povišenjem novoa hormona, Smetnje su sekrecija mleka, različiti poremečaji menstruacije, anovulatorni ciklusi, sterilitet. Terapije se sprovodi lekovima, Bromergon, Bromokriptin u potrebnoj dozi koja je individualna. Sam lek se može loše podnositi, stvara ponekad gastrointestinalne tegobe. Uglavnom je efikasan ne samo za smanjenje vrednosti hormona, već i za smanjenje samog tumora, ponekad i do njegovog nestanka. Ukoliko medikamentozna terapija ne pomogne uvek postoji mogućnost neurohirurške intervencije, koja ne bi trebalo da bude veliki problem jer se radi o manjim tumorima koji se mogu operisati i transnazalno, kroz nos. U svakom slučaju mora se jasno definisati Vaše stanje, odnosno veličina tumora, hormonski status i kompletno stanje organizma. ass.dr Milena Velojić Golubović