Imam 34 godine prije godinu dana ginekolog mi je dao da uradim hormone štitne žlijezde TSH mi je bio 8,1 a drugo je sve bilo u granicama normale. Poslao me kardiologu i on mi je dao lijek favistan 20mg da pijem mjesec dana po pola a mjesec četvrtinu. Kad sam ponovo radila nalaze TSH mi je bio 5,9, T3-4,2 T4-95,1 sa nalazima nijesam išla na kontrolu prije nedelju dana imala sam jaku srčanu aritmiju i bol u grudima otišla sam kod doktora i uradila ultrazvuk srca i dopler krvnih sudova vrata sve je bilo u redu ali mi je rekao da mi je štitna sva u ciste i dao mi nalaze da uradim TSH mi je 5,699 a TPO 990,0 kad sam rekla da sam pila favistan reko mi je da to nije terapija za smanjenu funkciju žlijezde i da je to nemoguće da su mi dali. On mi je dao concor 5mg da pijem pola ujutro i magnezijum a za štitnu mi je rekao ne smijem ti ništa dati. Ja se jako loše osjećam, stalno sam umorna imam nesvjestice. Uradila sam i druge nalaze i u redu su. Molim Vas da mi napišete šta da radim i da li treba neke ljekove da pijem za štitnu? Da li će mi se opšte stanje poboljšati ako ih budem pila? Može li umor nesvjestice i srčana aritmija da bude od štitne?Unaprijed puno vam hvala!

    Odgovoreno: 05. 03. 2009.
    • Poštovana,
       Favistan nikako nije bio lek koji je trebalo Vama propisati. Rezultati koje navodite u principu ne zahtevaju bilo kakvu terapiju i ne mogu biti uzrok tegoba, pogotovu ne ubrzanog rada i preskakanja srca. Nastavite terapiju Concorom, možda malo sedativa, kontrola hormona štitaste žlezde 2 puta godišnje.
       ass.dr Milena Velojić Golubović