Već sedam godina sam na supstitucionoj terapiji levotiroksin-Na. Pijem euthyros 75 i ta doza mi je određena pre 6 meseci. Prethodno sam pila 50, ali zbog lošeg TSH doktor je povećao dozu. Pre 7 dana davala sam krv. Povišene su mi AST i ALT, 102 odnosno 128. Ostali parametri su bili u granici referentnih  vrednosti. Da li postoji mogućnost da je euthyrox hepatotoksičan? Ovo Vas pitam jer doktor misli da nije mononukleoza, a i jetra i slezina su normalne veličine. Čekam rezultate na sve viruse, ali me interesuje i mogućnost hepatotoksičnosti...
    Hvala

    Odgovoreno: 01. 03. 2009.
    • Poštovana,
      Preparati l-tiroksina koji se koriste za terapiju hipotireoze su u stvari hormoni štitaste žlezde koji se i sintetišu od strane štitaste žlezde, što znači da ih normalno ima u organizmu zdrave osobe. Prema tome, ne bi mogli da imaju neka posebna neželjena dejstva ako se primenjuju u adekvatnoj dozi, koja je individualna i određuje se na osnovu kontrole hormona FT3, FT4 i TSH. Sigurno je razlog za izmenu transaminaza nešto drugo.
      Ass.dr Milena Velojić Golubović