Ako u porodici postoji dijabetes tip 2 koji se prenosio, unazad u svakoj generaciji, da li to znači da i deca mogu da obole od dijabetesa tipa 1 i ako je u porodici već tri generacije prisutan samo tip 2  ali ne i juvenilni dijabetes?

    Odgovoreno: 01. 03. 2009.
    • Poštovani,
      Postojanje šećerne bolesti u porodici povećava rizik za pojavu ove bolesti, više za tip 2, ali ne znači da će se bolest sigurno javiti. Bitni su i drugi faktori, pre svega navike, način života, odnosno ishrana, postojanje gojaznosti i stepen fizičke aktivnosti.
      Ass.dr Milena Velojić Golubović