Postovana,
    mojoj majci (57 god) u decembru 2008.god je odstranjena st.zlezda ,nadjen je papilarni mikrokarcinom,folikularnog tipa precnika 1mm.Bila je sest nedelja postop. bez terapije,spremajuci se za scintigrafiju celog tela. Nalaz po scintigrafiji: whole body scan sa 111Mbq 131J Na vratu se prikazuje jedno manje polje nakupljanja radioaktivnog joda.Fiksacija posle 24 h: 0,6%.Nad toraxom nalaz uredan Zakljucak potrebno uvesti supstitucionu teraapiju euthyrow 100mg dnevno.Pre op i hormoni i antitela bili su uredni.Pre scintigrafije hormoni su nemerljivo mali,sto je i logicno,sem TSH koji je 66,3 ogroman,ali su antitela ANTI TG At 2978,0,a anti TPOAt 563!!! Otkud ovolika AT rezu;ltati i preop i postop ponovljeni vise puta i racunaju se za tacne,ako je stitna zlezda izvadjena ,a pre op ih nije bilo?! Koliko treba da joj se stanje dovede sasvim u normalu i sta znaci opis scintigrafije vrata? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 28. 02. 2009.
    • Poštovana Terapija karcinoma štitaste žlezde je hirurška i nakon operacije se mora sprovesti i medikamentozno lečenje radi nadoknade hormona koji nedostaju, ali i što veće supresije TSH. Scintigrafski nalaz je dobar, a nakupljanje na vratu je verovatno posledica preostalog tkiva štitaste žlezde koje je zaostalo nakon intervencije. Vrednosti TSH uz terapiju l-tiroksinom bi trebalo da budu što manje, uz vrednosti tireoidnih hormona na gornjoj granici. Pojava antitela je verovatno posledica hirurgije, kada u toku operacije dolazi do oslobađanja sastojaka ćelija štitaste žlezde i stvaranja antitela na njih. ass.dr Milena Velojić Golubović