Poštovana,
    Imam 22 godine, a od hipertireoze se liječim već 9 godina. Prije 4 godine imala sam operaciju pri čemu je uklonjen veći dio žlijezde (nisu nađeni maligni elementi). Zadnji nalaz hormona ukazivao je na hipotireozu, a TSH je bio veći od 100 (T3 3,71 a T4 5,9). U zadnje vrijeme javlja mi se gušenje u grlu prilikom umora, što mi se javljalo i prije početka liječenja. Trenutna terapija mi je Tivoral 2x2 tabl. dnevno, koju provodim već 20 dana ali gušenje ne nestaje. Po Vašem mišljenju, da li je terapija adekvatna i nakon koliko vremena mogu očekivati poboljšanje?
    Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 25. 02. 2009.
    • Poštovanač Sigurno je da posle odstranjenja cele štitaste žlezde nastaje manjak hormona koji treba nadoknaditi. Niske Vrednosti FT4 i FT3 su praćene povećanjem TSH čije poboljšanje služi za procenu terapije. Terapija se sprovodi preparatima l-tiroksina, tbl. Euthyrox, Letrox, Tivoral u dozi koja je individualna. Obično se terapija sprovodi samo u jutarnjoj dozi. Promenite lek, uzmite Euthyrox u dozi od 200mikgr i posle mesec dana kontrološite vrednosti FT3,FT4 i TSH. ass.dr MIlena Velojić Golubović