Poštovani doktori!
    Javljavam se iz Makedonije i molim Vas da mi kažete u vezi mog svekra koji ima 60g.Pre dva meseca dobio je srčani udar i pod hitno su mu stavili stent, istovremeno kad je doživeo srcani udar oduzela mu se desna noga od koleno na dole. Posle ugradnje tog stenta otpustila mu se noga do pete. Sada nema osecaj u peti i tri prsta na stopalu. Takodjer je imao i otok na peti. Ovde su doktori rekli da je početak gangrene. On je dijabetičar 22god. 18 godini je na tablete a 4 na insulin. Tri nedelje posle operacije primijo je Bergman infuzije i sad mu otok u peti nestao ali ipak ima bolove. Sad trenutno pije Tromadol tablete ali ima česte bolove u peti. Sad zanima me Vaše mišljenje.
    Unapred vam hvala!Pozdrav!

    Odgovoreno: 05. 03. 2009.
    • Poštovana,
       Boljim lečenjem šećerne bolesti i produženjem života obolelih danas su veliki problem hronične komplekacije koje nastaju tokom dugog trajanja dijabeta. Jedina borba protiv njih je dobra regulacija šećera. Na žalost ono što je oštećeno malo se može popraviti. Glavne promene su na svim krvnim sudovima, odatle i veliki rizik za srčani i moždani udar, što se desilo i Vašem ocu. Ozbiljne promene mogu nastati i na krvnim sudovima nogu što ponekad dovodi do gangrene i potrebe za amputacijom. Neophodno je da se obratite vaskularnom hirurgu, ali koliko shvatam za sada se te promene mogu rešavati lekovima, infuzije i vazodilatatori. Pored promena na krvnim sudovima dolazi i do oštećenja nerava tako da nastaju bolovi i ponekad slabost ekstremiteta. I dalje je najvažnija dobra kontrola šećera u krvi, obratiti pažnju na bilo kakve promene po koži nogu, pre svega stopala, u smislu pojave ranica, negovati stopala, uzimati redovno terapiju predloženu od strane kardiloga i hirurga.
      ass.dr Milena Velojić Golubović