Od maja meseca prošle godine lečim se od hipotireoze koja je nastala tri meseca nakon porodjaja. Uzimala sam eutyrox od 100mg, jednu dnevno, ali mi je lekar sad povećao dozu na 150mg zbog toga što je TSH 35. Prvi nalaz TSH bio je preko 100. Uz terapiju uzimam i lekove protiv povišenog krvnog pritiska. I da napomenem ugojila sam se skoro 15 kg. Da li postoji neka dijeta kod hipotireoze koju bih mogla da primenim i da smršam? Pošto sam dosta o tome čitala upućena sam u to da hipotireoza može biti razlog za sterilitet pa me zanima da li ću morati da radim neke posebne analize ako bih želela da iznesem još jednu trudnoću?
    Unapred zahvalna Marija

    Odgovoreno: 22. 02. 2009.
    • Poštovana,
      Terapija hiporireoze se sprovodi preparatima l-tiroksina, tbl.Euthyrox, u dozi koja je individualna i određuje se na osnovu kontrola hormona i stanja pacijenta. U Vašem slučaju bi trebalo povećati dozu. Povećanje telesne težine je jedan od znakova hipotireoze i donekle se popravlja nakon započinjanja terapije, ali je svakako neophodna i odgovarajuća dijeta. Kada se postigne dobra nadoknada hormona ne bi trebalo da bude problema sa trudnoćom.
       ass.dr Milena Velojić Golubović