Uradila sam scintigrafiju štitne žlezde sledećeg opisa: Uvećana suprasternalno položena štitasta žlezda, koja homogeno vezuje datu radioaktivnost. U donjem polu znatno voluminoznijeg desnog lobusa postije palpabilne nodozne promene(lateralno i medijalno,koje vezuju slabijim intezitetom Tc pertehnetat-hipofunkcioni cvorici. ZAKLJUČAK: struma diffusa et nodosa lobi dex Hormoni stitne su : TSH - 2.57 FT4 - 10.8 FT 3 - 4.4 Posto sam roditelj četvoro male dece može te li mi malo pojasniti moje stanje kao i savjetovati dalje preglede?
    Unaprijed zahvalna g-dja Perović Jelena

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
      Radi se o difuznom uvećanju štitaste žlezde sa prisustvom čvorova, nodusa, ali sa normalnom funkcijom. Nisu potrebni bilo kakvi lekovi u terapiji ovog stanja. Kako je štitasta žlezda postavljena nešto niže, iza grudne kosti, moguće je osećate tegobe u smislu pritiska žlezde na okolne organe, ili će se oni javiti ako žlezda nastavi da raste. Jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija i uklanjanje izmenjene i uvećane štitaste žlezde.
      ass.dr Milena Velojić Golubović