Poštovana,
    molila bih Vas za iscrpan odgovor, i ako je moguće dijagnozu. Majka ima dijagnozu MEN I i operisala je paratireoidne žlezde (hiperparatireoidizam). Ja imam 32 god i u braku sam 4 god i kako nije došlo do trudnoće (muž ima smanjenu pokretljivost spermatozoida- 20% pokretnih ) pregledala sam hormone i svi su bili u redu sem lako povišenog prolaktina kao i majci koja pije DOSTINEX i nemam nikakvu terapiju vezanu za prolaktin iako sam čula da on sprečava ovulacije. Da napomenem ja imam redovne menstruacije a prolaktin je 1411,982,950,(130-700) Endokrinolog je predložio sledeće preglede i utvrdjeno je: NMRI- microadenom hipofize CT ABDOMENA- NALAZ UREDAN SCINTIGRAFIJA PARATIREOIDNIH ZLEZDA-ne vizualizuju se suspektna podrucja pojacana akumulaciji MIBI koja bi ukazivala na uvecane paratireoidne zlezde rdg pluca- nalaz uredan EHO ABDOMENA -nalaz uredan OSTEODEZINTOMETRIJA-nalaz uredan EHO STITASTE Z.-Struma diffusa gr Ib pp I.dex. PTH- 90.7 (12-72) Ca - 2.62 (2.15-2.59) koji je samo jednom proveravan nakon terapije: ALENDRONAT koji sam pila mesec dana Ca-2.29 (2.15-2.60) i Ca - 2.50 (2.15-2.60) P-0.93 (0.81-1.62) GASTRIN - 85.3 (13.0-115.0) IGF1 - 196 (115-307) SRZ NADBUBREGA -REZULTATI KRVI U REDU,zatim normalne vrednosti kateholamina (radjeni 3 puta) Možete li mi reći da li je ovo HIPERPARATIREOIDIZAM TJ, HIPERKACIJEMIJA/HIPOFOSFATEMIJA i što mi je jako bitno
    MOLIM VAS recite mi da li mogu nastaviti ispitivanje kod ginekologa u cilju trudnoće (jako mi je bitno s obzirom na godine) i da li je neophodna operacija tj da li je moguća nekada kasnije u životu a ne sada uz praćenje kalcijuma i pth i šta dalje? Još jednom Vas molim da mi odgovorite što pre.
     Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana, Na osnovu navedenih rezultata ne može se sa sigurnošću reći da li postoji povećana funkcija paratireoidnih žlezdi. Potrebno je bolničko ispitivanje u specijalizovanoj endokrinološkoj ustanovi. Vrednosti prolaktina jesu povećane i obično se takve vrednosti leče. Terapija primarnog hiperparatireoidizma je isključivo hirurška i zahteva sigurnu dijagnozu. ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #22318

    • Ne znam dokle ste stigli sa lečenjem, ali želela bih da vam dam savet na osnovu ličnog iskustva. Trebalo bi da obratite pažnju na povišen nivo prolaktina, jer je on jedan od uzroka steriliteta. Ako ste iz beograda javite se endokrinologu na institutu za endokrinologiju i bolesti metabolizma u cilju dobijanja terapije.