Poštovani,
    molim za vaše mišljenje. Profil glikemije, 17h- 4,6 u 21h 5,9 ujutro 07h 7,6 popodne u 12h- 7,38 U zadnje vrijeme preko dana vrijednosti glikemije su do 6 a uveče i ujutro do 9( uglavnom posle dobrog jela) Kada vodim računa o hrani(dijetalna) Profil ne prelazi 7. HbA1C je 5.5 Mikroalbuminuria 11, urea klirens 0,71ml/S, kreaklirens2,35/s,proteini u urinu25mg/l...35mg/24h pri diurezi od1.400ml. Star sam 50 god.Moj doktor mi je odredio Gluformin 500 mg.Bivši sam sportista.Još nijesam počeo sa terapijom. Kada sam na dijeti kažem Vam da su Vrijednosti šećera u krvi od 5 do 7. Šta mi predlažete. Pozdrav iz Kotora

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovani, Osnovno pitanje je postavljanje dijagnoze šećerne bolesti. Ukoliko imate dve vrednosti jutarnje glikemije preko 7mmol/l, može se postaviti dijagnoza šećerne bolesti, u Vašem slučaju tip 2. Sadašnji stav je da se odmah po postavljanju dijagnoze šećerne bolesti tip 2 kreće sa terapijom preparatima metformina, Gluformin, u dozi najmanje 1500mg, dakle tableta Gluformin 500mg uz svaki obrok. Dijeta je obavezna, kao i regulacija telesne težie i fizička aktivnost. ass.dr Milena Velojić Golubović