Poštovani,
    Radila sam ultrazvuk štitaste žlezde i nalaz je bio da je žlezda difuzno povećana nehomogene hipoehogene strukture izražene septacije i psudonodulacije. Nalazi hormona su sledeći: FT4 13,15 TSH 1,10 AMC-At (TPO) 549,3 Kako u mom gradu u Domu zdravlja endokrinolog dolazi jednom mesečno a od mog nalaza je prošlo mesec i po dana i on nije dolazio (što znači da se ne pridržavaju termina) tako ni ja nisam još uvek dobila terapiju niti znam kako da postupim shodno nalazima. Molima Vas ako možete da mi razjasnite nalaz ultrazvuka i nalaz hormona. Šta bih trebala koristiti od terapije? Do septembra sam pila Favistan i od tada ne koristim nikakvu terapiju. Da li bih po izveštaju ultrazvuka trebala operisati štitnu žlezdu?
    Unapred zahvalna, Jelena Mladenović, 34 godine

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
       Ukoliko ste koristili tbl.Favistan sigurno je da je bila postavljena dijagnoza hipertireoze, povećane funkcije štitaste žlezde. Uktrazvučni nalaz koji navodite odgovara stanju nakon te bolesti. Kako su vrednosti hormona potpuno u granicama normale nije Vam potrebna bilo kakva terapija za štitastu žlezdu. Ukoliko Vam veličina štitaste žlezde predtsvalja problem, estetski ili pravi pritisak na okolne organe, jedino rešenje je hirurška intervencija. Kontrola hormona 2-3 puta godišnje.
      ass.dr Milena Velojić Golubović