Poštovana,
    meni ste već pomogli sa dva Vaša odgovora i beskrajno Vam hvala. Sada imam još jedno pitanje. Naime moj muž o kom sam vam već pisala ima 29god, 187cm i 94kg i endokrinolog mu je konstatovao nešto kao tendenciju ka intoleranciji na glukozu na osnovu nalaza OGTT 0min - 5.6 60min- 6.8 120min- 7.1 180min-3.8 Rekao mu je da zbog porodicne anamneze (baba, ujak dijabeticari) i rezultata koriguje ishranu, poveća fiz. aktivnost i dodje na kontrolu za godimu dana, a u medjuvremenu da se sam kontroliše. Sada je uradio lipidni status i nalaz je sledeći SUK-5.2 HDL-1.01 LDL-2.9 TRIG-0.96 uradio je i HbA1C on je 3.2 (ref. vrednot od 2-5.4) Doktor mu je rekao da se javi ukoliko na tim samoinicijativnim kontrolama bude nekih odstupanja. Kada je u laboratoriji pitao kakav je nalaz i da li treba da se javi svom dr oni su mu rekli da je HbA1C nizak. Molim Vas za mišljenje, on nema hipo, nije ni dijabetičar, da li je ovo prenisko i šta to ustvari znači, koliko je opasno? Nigde nisam uspela da nadjem šta znači niska vrednost, sem čestih hip stanja. On je korigovao ishranu (ne baš po tablici ali dosta), povećao malo fiz aktivnost. Još jednom vas molim za mišljenje i veliko hvala što postojite.

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
      Rezultati OGT testa govore o za sada normalnoj glikoregulaciji. Zbog porodičnog opterećenja vereovatno postoji nešto veći rizik za oboljevanje od šećerne bolesti, tako da bi bilo dobro voditi računa o načinu ishrane, telesnoj težini i fizičkoj aktivnosti. Kontrole šećera u krvi 2-3 puta godišnje. Niske Vrednosti HbA1c ne govore ništa, i nema razloga za brigu.
      ass.dr Milena Velojić Golubović