Interesuje me da li anemija može biti posledica hipotireoze. Naime, meni je pre 8 god. dijagnostikovana thyroiditis chr. hypothyresosis koju uspešno držim pod kontrolom, mada sam u zadnjih par meseci morala sa 1/4 leka preći na čitav (letrox 100mg). Nikad nisam bila anemična, ni u trudnoćama, a zadnji nalaz ks je sledeći: rbc 4.32, hgb 9.4 g/cl, hct 33.6%, mcv 77.8 fL, mch 21.8pg, mchc 28 g/dl, željezo(s) 2 umol/L. Imam 33 god, a doktorica tvrdi da je to sve posledica hipotireoze i da se ne trebam brinuti. Kakvo je vaše mišljenje?

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
      Anemija jeste jedan od znakova nelečene hipotireoze. Ukoliko je nadoknada hormona adekvatna, verovatno da postoji neki drugi razlog. Uradite kontrolu hormona FT4 i TSH i ako su vrednosti u granicama normale potrebne su konsultacije hematologa, gastroenterologa i eventualno ginekologa.
       ass.dr Milena Velojić Golubović