Nalazim se u 39 oj nedelji trudnoće. U sedmom mesecu ustanovljen mi je gestacijski dijabetes, i od tad sam na propisanoj dijeti. Interesuje me da li i koliko posle porodjaja treba da se pridržavam iste dijete, odn. kad mogu da se vratim normalnoj ishrani?? Hvala

    Odgovoreno: 09. 02. 2009.
    • Poštovana, Ako se stvarno radi o gestacijskom dijabetu posle porođaja se sve vraća u normalu. Biće ipak potrebno obratiti pažnju na ishranu, telesnu težinu i fizičku aktivnost jer postoji veći rizik za nastanak šećerne bolesti. Ako i posle porođaja ostanu visoke vrednosti glikemije ne radi se o gestacijskom, već o šećernoj bolesti, najverovatnije tip 2, koja se leči dijetom i lekovima. Prava dijagnoza će se postaviti nakon porođaja i prema tome će se odrediti i dijeta i eventualna terapija. ass.dr Milena Velojić golubović