Poštovana/i,
    imam 25 god i pre godinu dana zbog izostanka menstruacije javila sam se ginekologu. Sve je bilo ok osim prolaktina (3180 a ref vr,do oko 800). Na NMR-u (avgust2008.) je ustanovljen-intrapituitarni mikroadenom 7x5mm, najdužih kosih dijametara. Od tada pijem Bromokriptin i PRL je uglavnom ok. Svi drugi nalazi su zadnji put (septembar2008.) bili ok(T3,T4,TSH,LH,Estradiol, Glukoza,Kortizon,Ca,Fe... nadbubrežna isto ok...). Sad mi je pojačana terapija kako bi što više smanjili PRL-a time i pokušali smanjiti adenom. 1. Kakve su prognoze po Vašem mišljenju? 2. Da li pojačano opadanje kose u periodu od godinu može da ima veze?-Poznato mi je da može u slučaju hipogonadizma-Šta to znači i kako se leči? 3. Pročitala sam o Agromegaliji....Da li ja mogu oboleti od te strašne bolesti i da li se radi o istom tumoru hipofize (kod agromegalije i prolaktinoma)? Unapred veliko hvala na strpljenju i nadam se svim odgovorima.
     Hvala najlepše!!!

    Odgovoreno: 09. 02. 2009.
    • Poštovana, Prolaktinom, tumor hipofize koji pojačano luči prolaktin nema veze sa ostalim tumorima hipofize, tako da nema razloga za razmišljanje u tom pravcu. Povišene vrednosti prolaktina izazivaju sekreciju mleka i promene u menstrualnom ciklusu i daju anovulatorne cikluse, odnosu uzrokuju sterilitet. Terapija bromokriptinom je prilično uspešna, a kako se uglavnom radi o mikroadenomima vrlo često dođe i do smanjenja pa i nestanka tumora. Nastavite propisanu terapiju. ass.dr Milena Velojić Golubović