Otečen mi je i levi i desni režanj štitne žlezde. Imam osećaj teškog gutanja i povremene bolove u predelu žlezde. Predhodnih mesec dana sa osećala takve tegobe ali sam ih pripisivala upali grla, sve dok nisam primetila otečenu štitnu žlezdu. Prvo oticanjeje bilo pre 15 dana i povuklo se samo. Poslednjih nedelju dana otečenost je trajna. Uradila sam pretrage 29.01.2009. u privatnoj labaratoriji i rezultati su sledeći: FT3 : 5.42 TSH : 27.0 FT4 : 10.99 Imunološki parametri: AMC-At (TPO) >600.0 Ja sam 1958- godište i radim na zahtevnom i stresnom radnom mestu u Gradskom SUPU. Lekar u Durmitorskoj mi je otvorio bolovanje ali nije ništa komentarisao o rezultatima. Dobila sam uput, ali za specijalistu moram da sačekam duži period. Zamolila bih Vas za iskreno pojašnjenje moje situacije i značenje labaratorijskih analiza. Pravi uvid u nastali poremećaj omogućiće mi da zauzmem adekvatni psihički stav i preduzmem prave korake. Srdačni pozdavi Svetlana

    Odgovoreno: 09. 02. 2009.
    • Poštovana, Tegobe koje opisujete bi mogle da odgovaraju subakutnom tireoiditisu, odnosno virusnom zapaljenju štitaste žlezde koje se javlja najčešće posle neke druge virusne infekcije i ima sezonski karakter. Praćen je uvećanjem štitaste žlezde i osećajem nelagodnosti, najčešće i bolovima u predelu štitaste žlezde. Kako se radi o virusnoj infekciji nema specifičnog lečenja, leči se aspirinom, vitaminima i mirovanjem. Ono što buni jesu vrednosti ispitivanih hormona, odnosno normalne vrednosti FT3 i FT4 i jako povećanje TSH. Ponoviti hormone i videti dijagnozu koju Vam je postavio Vaš lekar ass.dr Milena velojić Golubović