Poštovani,
    Moja majka (70 godina - angina pectoris, BT 170-90) je po mišljenju lekara u 'sivoj zoni' što se tiče šećerne bolesti. Na prazan stomak joj je nivo glukoze oko 8-8,5. Test opterećenja glukozom je loše podnela (akutna dijareja), a nalaz je pokazao nivo glukoze oko 3,3. Lekar kaže da to znači da ona nema šećernu bolest, ali ja baš nisam sigurna, pošto je nenormalno podnela pregled...
    Molim Vas da me posavetujete šta da radim. Inače živim u Danskoj i malo je teže doći do lekara specijaliste, jer sve ide preko lekara opšte prakse... a mi stranci...
     Unapred zahvalna Anita

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana, Za dijagnozu šećerne bolesti su dovoljne jutarnje vrednosti šećera u krvi preko 7mmol/l, i nije potrebno raditi OGTT. Ostaje pitanje terapije, gde je dijeta obavezna, a obično se odmah uključuje i neki od preparata metformina, Glocophage, u dozi 2x500mg, uz doručak i večeru. ass.dr Milena Velojić Golubović