Poštovana dr.,
    Moja majka ima problema sa štitnom žlezdom, ustanovili su joj dijagnozu hipertireoza, od ove bolesti već 12 godina! Pije Favistan, Bromazepam i Propafen za aritmije srca! Zadnji nalaz hormona radjen je pre mesec i po, i glasi: TSH-1,77, T3-1,83, T4-113,3 i trenutno pije dnevno pola Favistana! Štitna žlezda joj je uvećana, desni režanj više a levi manje! Nekad joj se dešava da otiču kapci, noge do kolena, ruke, povećan puls, ubrzan rad srca, nervoza, nespavanje, gubitak apetita i težine ( u roku od dvadeset dana izgubi 15 kg), mučnina-povraćanje, diareja, zamaranje, vrućina! Predlažu joj da pije radioaktivni jod ili da radi operaciju, ali njena doktorka je ipak za radioaktivni jod!
    Mene zanima Vaše mišljenje!

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana, Terapija hipertireoze lekovima ne bi trebalo da se sprovodi duže od dve godine. Ako se za ovo vreme ne postigne izlečenje, odlučujemo se za neki drugi vid terapije. Obično je to prvo terapijska doza J 131, u zavisnosti od veličine žlezde. Kod jako uvećanih žlezdi bolje je uraditi hirurško odstranjenje žlezde. Dobro je što se poslednje vrednosti hormona normalne, tako da je u ovom trenutku moguće uraditi oba načina lečenja. ass.dr Milena Velojić Golubović