Poštovani,
    Dijabetičar sam evo već 25.godina a imam 50. godina starosti, od početka sam na inzulinu sada tri puta dnevno.Koristim "Levemir"i "Novorapid" inzuline. U poslednje dvije godine vrjednosti koji karakterišu funkciju bubrega su sve slabiji i slabiji pa tako Kreatinin, substc. je išao 110,123,135 i 144 ymol/l ; Urea,substc. je u zadnjih godinu ipo bila 10,9 ; 10,3 ; 11,3 ;11,4 ; 12,5 ymol/l , Kreatinin klirens je bio u septembru 0,77 pa onda 0,98 i neki dan 0,95 ml/s , urea klirens u septembru mi je bio 0,57 ml/s a bjelančevine u mokrači su stalno 3 ili više od 5g/l, diureza je oko 1500 do 2100 ml za 24 sata. Hba1c je dosta dobar i bio je 7,4; 7,2; 6,7; 6,3; i zadnji 6,5%. Glukozu nekako održavam iako ponekad odem i u hipo a nekada i u hiperglikemiju, krvni pritisak se kreće oko 90 do 140 mmHg. Pored inzulina od ljekova koristim berlition 600 1x ; trental 1x ; andol100 1x ; beviplex 1x i za pritisak loril 2x 10yg. U zadnjih godinu ipo sam smršao destak kg i sada imam 73 a visok sam 194 cm, oči su mi dosta dobre ostali nalazi koje nisam naveo su uglavnom u granicama normale. U mome Trebinju nema nijedan nefrolog a internisti kod kojih sam bio ne obaziru se puno na stanje mojih bubrega.
    Zamolio bih Vas da mi odgovorite šta Vi predviđate kojom progresijom će moji bubrezi slabiti, ima li mjesta panici, šta mi vi preporučujete od korišćenja ugljenih hidrata i bjelančevina i u kom obimu. Da li postoje medikamenti koji bi zaustavili slabljenje bubrega i šta Vi preporučujete ako ima kakvog poboljšanja od bilo kakvih ljekova. Koliko mislite da se mogu ovako provlačiti do dijalize i da li je ona neizbježna.
    Zahvaljujem na Vašim odgovorima,
    Savo Babić Trebinje.

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovani, Na žalost i pored dobre glikoregulacije koju ste Vi postigli adekvatnom terapijom, u toku treajanja dijabeta dolazi do bržeg ili sporijeg razvoja hroničnih komplikacija šećerne bolesti. Jedina borba sa razvojem ovih komplikacija je dobra glikoregulacija. Kada se jave mogu se neki problemi samo delimično korigovati. Od Vaših nalaza su značajne relativno dobre vrednosti ureje i kreatinina, ali ono što brine je visoka proteinurija oko 5gr. To može biti razlog za izražene uporne otoke celog tela koji se teško povlače. Od lekova koji su potrebni i koji mogu imasi uticaja i na bubrežnu funkciju. Na osnovu vrednosti kreatinina i klirensa kreatinina još nije vreme da se razmišlja o hemodijalizi. ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #20210

    • Poštovani, dijabetes imam već 14 godina, i nažalost od kako šam ga dobila, glikoregulacija je jako loša. Imam 27 god, i dobila sam još kao dodatnu terapiju berlition 600, trental, besedin, bevipleks, kalcijum, analogni i još puno vitamina. Plašim se da to nije mnogo lekova za moje godine, ali oštećenje nerava već postoji i toga šam svesna i da mora tako. Zanima me najviše da li je moguca trudnoca u sa ovim rezultatima