Poštovani doktore,
    ćerki je odstranjena zbog strume cela štitna žlezda pre pola godine, od tada ima svakodnevne bolove u mišićima, malaksalost nesanicu, bolove u zglobovima, promenu raspoloženja, toplo joj. Očekivala sam da će sa datom terapijom posle par meseci biti mnogo bolje nego pre operacije kada nije bilo ovih simptoma, pije euthyrox 125, kalcijum po potrebi, vit D ne pije više, kontrola joj je zakazana za jun.
    Srdačan pozdrav.

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana, Odstranjenje cele štitaste žlezde obavezno vodi u manjak hormona koje treba nadoknaditi preparatima L-tiroksina u dozi koja je individualna. Ponekad se u toku operacije ošteti i funkcija paratioroeidnih žlezdi, privremeno ili trajno pa je potrebna i nadoknada kalcijuma. Neophodna je kontrola hormona na 3-4 meseca, u početku lečenja i brže, da bi se po potrebi korigovale doze lekova. Tegobe koje navodite mogu biti i zbog manjka hormona i zbog manjka kalcijuma. ass.dr Milena Velojić Golubović