Moja oba roditelja boluju od dijabetesa, mama od klimaksa, a tata nakon infarkta, a ja sam uvek imala dobre rezultate a sad sam vadila rezultate i glukoza je 6, pa me interesuje s obzirom na genetsku predispoziciju i ostale faktore da li mogu još neki rezultati da se urade da se detaljnije utvrdi da li ćemo i ja i sestra imati dijabetes i kako da se zaštitimo?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 31. 01. 2009.
    • Poštovana, Nije moguće sa sigirnošću utvrditi da li će neko oboleti od šećerne bolesti. Sigurno da je uz oba roditelja koja boluju od šećerne bolesti Vaš rizik da obolite veći. Potrebno je da više vodite računa o ishrani, telesnoj težini, fizičkoj aktivnosti i kontrolišete vrednosti šećera u krvi 1-2 puta godišnje. Ako si vrednosti oko 6mmol/l, možete uraditi i oralni glikoza tolerans test, OGTT, da bi se utvrdilo da li postoji neki od oblika poremećene glikoregulacije. ass.dr Milena Velojić Golubović