Zbog jako oslabljenog imuniteta, stresa (po rečima lekara) u zadnjih 4-5 meseci imala sam česte upale grla izazvane stafilokokama i virusima. Od pre mesec dana imam jaku upalu štitne žlezde i dijagnozu Thyreoiditis acuta i Hyperthyereoidismus. Od terapije uzimam Pronison (nekoliko injekcija, a zatim tablete), PTU, Propranolol, Brufen, Oligogal – SE.
    Molim Vas da mi kažete da li smem i da li je poželjno da primim vakcinu protiv gripa.

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Verovatno se radi o virusnom aubakutnom tireoiditisu, koji je čest pratilac virusnih infekcija i njegovo javljanje ima sezonski karakter. Kako se radi o virusnoj infekciji nema posebne terapije, već se leči mirovanjem i uzimanjem nešto većih doza aspirina dovoljno dugo, i 2-3 meseca. Upotreba kortiko preparata, pronisona, je potrebna samo u jako teškim slučajevima sa izuzetno jakim bolovima, visokom temperaturom i poremećajem opšteg stanja pacijenta, što nije čest slučaj. U U ovom stadijumu bolesti nije preporučljiva vakcinacija, posebno što ste na terapiji pronizonom. ass.dr Milena Velojić Golubović