Poštovani doktore,
    kolika mi je po Vašem mišljenju potrebna doza leka Euthyroxa ako su vrednosti TSH 7,15 (0,270-4,2) T 4 148,8 (66-181) T 3 2,72 (1,3-3,1)? Terapija je u cilju predstojeće trudnoće. Sada pijem od 25 mcg 2 dana,3 pauza. Kada sam pila od 50 mcg vrednosti TSH su bile 1,75 ali T 4 je prelazio preko 200.

    Odgovoreno: 24. 01. 2009.
    • Poštovana, Terapija hipotireoze se podešava prema vrednostima TSH i postojanju tegoba pacijenta. Vrednosti T4 ne moraju biti odlučujući parametar ukoliko sa navedenim vrednostima niste imali simptome predoziranja. Terapija se uzima svakodnevno, tako da pravljenje pauza nema smisla. Ponekad i mali manjak hormona može biti razlog za probleme u koncepciji, odnosno u mogućnosti da se ostane u drugom stanju. Trudnoća povećava potrebe za l-tiroksinom, tako da se povećava doza leka. Mislim da bi trebalo da nastavite sa terapijom, najmanje 50mikgr svakog jutra. ass.dr Milena Velojić Golubović