Poštovani doktorka,
    Kada sam imala 14 god.( 2001god. ) uočeno je blago uvećanje štitaste zlezde sa povišenim vrednostima tiroidnih hormona ali i povišenim nivoom TSH, započeto lečenje tireostaticima i KS, nakon čega se ispoljava hipofunkcija štitaste žlezde uz porast strume, dominiralo je najpre samo nelagodnost pri bazi vrata, klinički nešto suvlje kože. U aspektu hipotiroidna... T3 = 2.5 T4 = 92.0 TSH = 18.4 IJ/1. Tga = 1:50 odredjena je bila terapija Tivoral tbl. 1 x 1 inderal tbl. 1 x 1/2 ujutru a kada sam zadnji put bila na kontroli 2004 god. analize su bile ovako: Hipotireoza. još uvek se palpira mala difuzna struma T3 = 1.93 T4 = 120 nmo1/1 TSH = 1.66 i bilo je da nastavim sa tivoralom 1 tbl. ujutru. Išla sam na lečenje na VMA Bg. medjutim s obzirom da živim daleko nisam išla na redovne kontrole. Onda sam se udala 2006 god. da budem iskrena tablete sam pila kako kad, nisam redovno, često bih zaboravila. Onda sam ostala trudna mislila sam da može biti štetno za bebu, zbog toga sam u početku retko pila a onda sasvim prestala. Hvala Bogu s bebom je sve u redu. Sada ima 1 godinu i 2 meseca a ja dan danas ne pijem tablete tako da neznam šta da radim jer sada dojim dete. Doktor mi je zadnji put rekao da tablete Tivoral moram znači doživotno piti. Ja se sasvim dobro osećam jedino što se pri dodiru i izgledu primećuje ta štitasta žlezda. Izvinite na ovako dugom postu ali neznam kako bi drugačije mogla objasnit.
    Nadam se da mogu dobit neki savet od Vas.
    Unapred HVALA p.s. Beograd mi je daleko tako da nisam u mogućnosti da tamo nastavim lečenje.

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana Ponekad je prirodan tok hipertireoze prelazak u hipotireozu, posebno ako se koriste tireosupresivi. Činjenica je da dijagnoza hipotireoze po pravilu znači doživotnu nadoknadu hormona preparatima l-tiroksina. Kako ste Vi savim uredno rodili bebu i sada nemate nikakvih problema bez upotrebe leka, postavlja se pitanje dijagnoze hipotireoze, odnosno tačnosti laboratorijskih analiza. Ponekad "lečimo" rezultate, a ne obraćamo pažnju na stvarno stanje pacijenta. U svakom slučaju bilo bi dobro da ipak 2-3 puta godišnje prekontrolišete vrednosti hormona, da bi bili sigurni da stvarno ne dođe do razvoja hipotireoze, što nije nemoguće u Vašem slučaju. Veličina žlezde nije razlog za bilo kakvu terapiju. ass.dr Milena Velojić Golubović