Poštovana dr,
    od juna prošle godine koristim th Euthyroxa od 50 mcg. Tadašnje vrednosti TSH su bile 4,95,t 4 200 i t 3 2,2. Medjutim, mesec dana nakon terapije TSH je porastao na 7,20 t 4 220 a t 3,3,tako da sam pila tbl od 50 mcg, a sledeći dan od 25. Pošto ni tada nisu vred. bile u granicama pila sam (još uvek) od 25 mcg 2 dana a 3-ci dan bez th. Poslednje vrednosti su po toj šemi - TSH 7,15 (0,270-4,2) T 4-143,8 (66,0-181) T 3 2,72 (1,3-3,1). Uz štitne je uredan, polni hormoni takodje ali hormon inhibina b je 5,1. Dg-Hipothyreosis subclinica Endokrinolog mi je savetovala terapiju jer želim trudnoću, inače nemam tegobe. Dr mi je objasnila da je potrebno oko 2 meseca da se hormoni stabilizuju tj.da pijem th 2 mes pre trudnoće. Ali ja za ovo vreme nisam ostala trudna, preporučena mi je inseminacija, za koje je opet potrebno vremena (dugo se lečim od ginekološke infekcije).
    Moje pitanje je - Da li mi je potrebna th na ove vrednosti i koja bi bila adekvatna da ih dovedem u normalne? Da li da th pijem tek kada ostanem trudna?

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana, Subklinička hipotireoza se karakteriše malim izmenama hormona, TSH manji od 10 i odsustvom tegoba, tako da se ne prdlaže terapija l-tiroksinom. Kako kod Vas postoji specifična situacija i problem koji treba rešavati moraćete se osloniti na savete ginekologa. Moje mišljenje je da male doze leka 25, 50 pa čak i 75mikgr mogu biti korisne, a sigurno neće praviti bilo kakve smetnje. U toku trudnoće se povećava potreba za hormonima, pa se obično povećava doza leka. Redovne kontrole hormona svakog meseca. ass.dr Milena Velojić Golubović