Poštovana Dr,
    javljam Vam se po drugi put. Imala sam akromegaliju, operisana sam i posle operacije iman thmor2-3mm., ali me sad zanima šta je IGF.BP-3 i zašto je sada 7600. STH u OGTT testu je konstantan t.e.0,3, a normalan na listi piše da je od 0.2-10.IGF1 je normalan za moju starost. Imam 39 god.
    Zanima me dali nizak STH može da utiče na vitalnost organizma, jer kako vidim i u starosti treba da ga imamo u izvesnim količinama to sa IGFBP.3
    Hvala na ukazanoj pažnji !

    Odgovoreno: 13. 01. 2009.
    • Poštovana Vrednosti hormona rasta za odrasle su obično na donjoj granici normalnih vrednosti. Predpostavlja se da ipak STH ima uticaj na opšte stanje i kvalitet života i da postoji potreba i za tako malim količinama. Razmišlja se čak i o njegovj nadoknadi kod odraslih, ali zbog njegove cene nema pouzdanih ispitivanja i praćenja primene STH. Vaše vrednosti hormona su u redu, i ono što je za Vas najbitnije je da li se javlja recidiv tumora ili ne, što zahteva praćenje hipofize CTom ili NMRom. ass.dr Milena Velojić Golubović