Poštovanje,
    već godinu dana se lečim od štitne žlezde. Prvo je bila dijagnoza Hipertireoza, nakon 2-3 meseca Morbus-Bazedova bolest, a od pre 2 meseca (posle smirivanja štitne žlezde) Endokrina oftamologija. Očni pritisak se ne smanjuje, naprotiv čak se i uvećava, kao i ekzoftalmus, a i učestalija je pojava mutnih slika, a od skoro su počele da se povremeno javljaju duple slike.
    Da li postoji nekakva terapija ili operacija koja bi ova problem mogla da reši?

    Odgovoreno: 11. 01. 2009.
    • Poštovana Hipertireoza, odnosno Bazedovljeva bolest je po pravilu praćena izbočenjem očnih jabučica, egzoftalmusom. U najvećem broju bolesnika kako se leči hipertireoza tako se popravljaju i očni znaci, dolazi do povlačenja egsoftalmosa i smirivanja tegoba vezanih za oči. Kod manjeg broja bolesnika dolazi do razvoja endokrine oftalmopatije kad se simptomi i znaci vezani za oči ne povlače, pa čak i napreduju. Potrebno je da se javite Vašem endokrinologu kako bi se započela terapija endokrine oftalmopatije. Kao krajnja mogućnost može se u teškim oblicima razmišljati i o hirurškoj intervenciji. ass.dr Milena Velojić Golubović