Poštovana doktorice,
    Imam 36 g, živim u Kanadi zadnje 2 godine. Otkako sam ovde imala sam povremene upale zglobova bez ikavog razloga. Nakon poslednje upale zgloba desne šake i terapije diklofenakom, uradila sam detaljnije krvne pretrage i dobila sledeće rezultate: 1. rezultati testa početkom decembra (za vreme jake upale zgloba): sTSH = 0.02 (jedinice 0.35-5.00 mU/L). Rheumatoid factor < 20 (jedinice < 20 IU/ml) 2. rezultati testa u drugoj polovini decembra (nakon terapije diklofenakom):  sTSH = 0.02 (jedinice 0.35-5.00 mU/L). T4 free = 20 (jedinice 10-20 pmol/L). anti-THYROID PEROXIDASE negative anti-THYROGLOBULIN negative Moj doktor opšte prakse me perporučio endokrinologu. Napominjem da mi je ova godina bila jako stresna kako na poslu tako i u ličnom životu (imala sam abortus u petom mesecu trudnoće zbog lošeg testa aminosinteze - “Klinefelterov sindrom”) Sad nakon što mi je ginekolog preporučio pauzu od 6 meseci, planiram ponovo da ostanem trudna, ali me sada jako zabrinjavaju poslednji rezultati testa hormona sTSH . Ja se generalno osećam dobro, nemam nikavih neobičnih simptoma i imam redovne menstruacije. Moja mama doduše ima problema sa štitnom žlezdom (Hašimotov sindrom).
    Zanima me Vaše mišljenje da li mi je potreban terapija i da li mogu da ostanem trudna pre ili za vreme terapije i koliko bilo kakvi lekovi utiču na trudnoću?
    Hvala Vam unapred na odgovoru.

    Odgovoreno: 05. 01. 2009.
    • Poštovana,
      Vrednosti TSH i FT4 jesu granične, ali mislim da za sada ne zahtevaju terapiju, već samo praćenje 2-3 puta godišnje, ili ako se jave neki novi simptomi. Trudnoću sigurno ne treba planirati u toku lečenja hipertireoze, ali je lečenje moguće ako se ova bolest javi u toku trudnoće. Što se tiče Vaše štitne žlezde ona ne bi trebalo da sada bude prepraka za ostajanje u drugom stanju.
      ass.dr Milena Velojić Golubović