Imam 59 god. Živim u U.S. Michigan. Jedva su mi ustanovili, posle trećeg davanja krvi da je Hipertireoza. U maju o.g. u dan za danom sam popio po jednu tabletu J131. Kad mi se konačno povratila totalno izgubljena snaga i nestala malaksalost; krajem avgusta sam bio ponovo na kontroli. Dr. je zaključila - rekla: "Super, uspeli smo da "oborimo" hiperprodukciju hormona štitaste žlezde, sad nam predstoji da tabletama regulišemo na potrebni nivo. To nam je puno lakše da uradimo". Kad sam otišao na ponovno davanje krvi u septembru o.g. i iza toga mi telefonom zakazan termin kod lekara prebačen za novembar o.g. Zaključio sam da je verovatno analiza krvi pokazala da su T3 i T4 odn. TSH dosta dobri i da zato mi je otkazan termin i prebačen na kasniji period. Tokom septembra, oktobra o.g. počele su da mi otiču ruke ispod podlaktice, potkolenice i dobijao sam silne glavobolje dva puta dnevno. Glavobolje sam ponekad uspeo da smirim samo intezivnim žvakanjem i masažom sastava glave i vrata te time poboljšavao cirkulaciju i dotok krvi u glavu. Povećali su mi dozu lekova "Levothroid" sa 50mg na 100mg (jedna dnevno) i Atenolol 50mg za regulaciju visokog krvnog pritiska. Uputili su me da u januaru sled.g. odem opet na kontrolu tiroidne žlezde, ultrazvuk. Nisam siguran koliki je tačno bio TSH; iako sam u prethodna dva slučaja insistirao na kopiji nalaza. TSH je bio visok; možda oko 39?!? Napominjem da sam osoba sa niskim pritiskom, izuzev u vanrednim situacijama, kao što su bili ispiti na fakultetu ili sl. Niko u porodici do baba i deda nije imao problema sa štitnom žlezdom. Jedna Dr (Britanka) mi je rekla da je to bio problem u regiji i da je sada, navodno rešen (??!!??).

    Odgovoreno: 30. 12. 2008.
    • Poštovani,
      Nije mi jasno da li je lečenje hipertireoze pokušano lekovima, ili je odmah data terapijska doza J131. Znam da se na zapadu mnogo lakše odlučuju za ovaj vid lečenja, ali mislim da uvek treba pokušati lekovima. Vrlo često se posle toga javlja hipotireoza, koja jeste jednostavnija za lečenje i jedini je problem određivanje adekvatne doze koja je individualna za svakog pacijenta i određuje se na osnovu kontrole hormona i stanja pacijenta. Ukoliko su vrednosti TSH 39 i Vi imate tegobe koje pominjete sigurno je da doza nije bila odgovarajuća, odnosno da je bila mala, tako da povećanje na 100mikgr sigurno treba ispoštovati. Kontrole hormona na 2-3 meseca i korekcija doze ukoliko je potrebno. Sa pravom dozom l-tiroksina trebalo bi da Vaše tegobe nestanu. Istina je da smo u Srbiji ranije imali područja sa manjkom joda u hrani i vodi, ali to sa Vašim stanjem nema veze.
      Ass.dr Milena Velojić Golubović