Baba ima 75god i dugo god je dijabetičar. Insulin dobija 2 puta dnevno i pije enalapril, monizol, trental, ekomer, redizork i sada su joj u bolnici dali da pije eutiroks od 50mcg? Pa me zanima šta znači mcg i da li ona sme da ga pije s obzirom na godine i njenu dugogodišnju bolest? Inače ft4 9.7 pmol/l, tsh 18.9 uU/ml, anti tg at>3000 U/ml! Ukupni bilirubin 8.30 umol/L,dir.bilirubin 1.51 umol/L,ukupni protein 80g/L,kreatinin 100 umol/L,urea 5,3 mmol/L, holesterol 5.6mmol/L, trigliceridi 1.5mmol/L, hdl hol 1.98 mmol/L, ldl hol 2.9, kalijum 5.0mmol/L, natrijum 142.9 mmol/L, hlorid 103.1mmol/L,al. fosfataza 70U/L, sgot 24U/L, sgpt 13U/L, sldh 487 U/L, sggt 10 U/L, scrp 4.2 mg/L, Hb A1c 7.5%, SE56, le 7.29, er 4.07, hb 13.0,ht 41.3, tr 389, urin proteini 0, u sedimentu 2-3 Le, malo pl.epitela,urinokultura saprofiti!
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 26. 12. 2008.
    • Poštovana, Na osnovu rezultata tireoidnih hormona radi se o smanjenju funkcije štitaste žlezde, koju je neophodno lečiti preparatima l-tiroksina, Euthyrox. Doza je individualna, određuje se za svakog pacijenta na osnovu kontrole hormona i tegoba pacijenta. Kako se radi o starijoj osobi sa srčanim oboljenje, potrebno je biti obazriv i postepeno povećavati dozu ukoliko ima potrebe. Ostala terapija se nastavlja kao i do sada. ass.dr Milena Velojić Golubović