Imam 39 godina i poslednja 3 meseca se osećam loše: malaksala sam, razdražljiva, brzo se umaram, pospana sam i ruke, odnosno prsti na obe ruke mi otiču (ne stalno ali 5 puta u toku ovih 3 meseca) i propraćeno je svrabom, pucanjem kapilara na jagodicama i na kraju perutanjem kože. Dala sam krv na analizu. Ustanovljena je jaka anemija u međuvremenu sam uradila test hormona štitne zlezde: T3-1,6 nmol/L T4-120nmol/L TSH-<0,03mlU/ml. Vezano za lošu krvnu sliku u toku zadnjih mesec dana sam pod terapijom prvo kapsule Heferola, sa folanom i C-vitaminom, posle injekcije gvožđa i OHB12.
    Interesuje me zbog čega je TSH toliko ispod normale i da li je to prouzrokovalo moju anemiju?

    Odgovoreno: 23. 12. 2008.
    • Poštovana,
      vrednosti tireoidnih hormona koje ste napisali su u granicama normale. Vrednosti TSH jesu smanjene, ali se najverovatnije radi o problemima u izradi rezlultata, tako da TSH najčešće u svim laboratorijama daje nerealne vrednosti, jer su T3 i T4 normalni. Ponovite analize. U svakom slučaju štitasta žlezda nije razlog za postojanje promene krvne slike. Nastavite sa terapijom propisanom od strane hematologa. ass.dr Milena Velojić Golubović