Poštovana,
    Moj sin boluje od hipokalcemije i uzima lek Alfa D3, od svoje 8 godine, a sad ima 20 godina. Zanima me da li uzimanje ovog leka može imati neke neželjene posledice, s obzirom da ga uzima već 12 godina i to dnevno po 7 kapsula od po 0,25mg.
    Da li postoji mogućnost da se prekine lek i kakve su posledice.
    Unapred zahvalan roditelj.

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana, Hipokalcemija je posledica nekog oboljenja, najčešće primarnog hipoparatireoidizma, nedostatka parathormona.Osnovnu dijagnozu niste naveli. Obično se u tom slučaju daju i preparati kalcijum. Doza Vitamina D jeste malo viša, postoji mogućnost predoziranja vitaminom D, ali sve zavisi od osnovne bolesti koja se u konkretnom slučaju leči. ass.dr Milena Velojić Golubović