U poslednjih 4-5 godina imam problema sa holesterinom, ali šaljem Vam dva zadnja rezultata: 1)23/5/2008 Ukupan holesterol 240mg/dl ,HDL-64 ,LDL 155 i drugi je rezultat od 08/12/2008 - Ukupan holesterol 283 mg/dl, HDL-62 , LDL-186 Izmedju dve analize krvi nisam menjala navike u ishrani. Imam 44 godine i punija sam osoba. Štitnu žlezdu sam ispitivala pre jedno 4 godine i nadjen je jedan mali čvorić, ali su analize bile OK. Živim u Grčkoj i prilikom posete doktoru njegova supruga me je upitala da li mi je štitna žlezda u redu.
    Moje pitanje je da li problemi sa štitnom žlezdom mogu da povećaju nivo holesterola u krvi?
    Pozdrav,
    Seka.

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana, Mislim da su Vaše vrednosti holesterola u granicama normale, mada se jedinice koje ste naveli ne koriste kod nas, već mmol/l. Funkcija štitaste žlezde može uticati na nivo holesterola tako što kod povećane funkcije i viška hormona dolazi do pada masnoća u krvi, dok kod smanjenja funkcije vrednosti holesterola rastu. Kod Vas štitasta žlezda ne bi mogla da ima takav uticaj jer kažete da su vrednosti tireoidnih hormona u granicama normale. Postojanje čvorića je beznačajno. ass.dr Milena Velojić Golubović