Poštovana doktorka,
    Od 2005. znam za postojanje nodusa u gornjem polu desnog režnja štitaste žlezde veličine oko 2,3 cm. Nodus je cistično izmenjen, a scintigrafski se ponaša hiperfunkcionalno sa nepotpunom supresijom paranodalnog tkiva. Neobično je što je u vreme prepoznavanja i obavljanja scintigrafije vrednost TSH iznosila 3,5 mu/1. Osim povremenih tahikardija, bez drugih tegoba. T3 = 2,1. T4 = 126,0, TSH = 1,1. TGA 74,7.
    Da li je potrebno uraditi scintigram Tc 99, kao što mi je predloženo. Vrlo sam zabrinuta. Imam 24 godine.
    Molila bih Vas za mišljenje.

    Odgovoreno: 13. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Kako su vrednosti hormona štitaste žlezde potpuno u granicama normalnih vrednosti, ne bi trebalo da zbog žlezde imate bilo kakve tegobe, osim možda lokalno u vratu osećaj postojanja nodusa. Kako se radi o relativno velikom nodusu, jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija, odnosno odstranjenje desnog lobusu štitaste žlezde. Medikamentozna terapija nodusa ne postoji.
      ass.dr Milena Velojić Golubović