Poštovana D,
    Moja supruga rodjena 1957 je juče uradila analizu krvi i danas eho štitaste žlezde. Laboratorijski izveštaj : T3 2,35 T4 110,6 TSH 0,484 TG-ANTITELA 89,61 Eho: Štitnjača je uvećana na račun istmusa čiji je promer 4mm, nisko položena. Parenhim žlezde je difuzno saćaste stukture sa retkim fibroznim septama i prisutnim kalcifikatima. Kolor Dopplerom je dobijena normalna vaskularizacija tkiva štitnjaće. DESNI REŽANJ: Ka donjem polu postoji jasno ograničen parenhimski nodus oivičen kalcifikovanim prstenom i sa normalnom vaskularizacijom. Ka gornjem polu postoji jasno ograničen parenhimski koloidno degenerisan nodus 4,8x7,3 mm i prisutnim parenhimatoznim vegetacijama ,normalno vaskularizovan. ISTMUS: ka levom režnju jasno ograničen parenhimski koloidno degenerisan nodus 4,8x8,1 mm normalno vaskularizovan. LEVI REŽANJ : ka gornjem polu jasno ograničen koloidno degenerisan nodus sa parenhimatoznim vegetacijama i kalcifikatima, normalno vaskularizovan, 7,5x10,7 mm. Duž oba karotidna sliva nisu vidjene uvećane limfne žlezde vrata. Nalaz ukazuje na postojanje polinodozne struma, najverovatnije na terenu Hašhimoto tireoiditisa. Najljubaznije molim za Vaš komentar i mišljenje šta nam je za dalje činiti.
    Unapred se zahvaljujem na razumevnju.
    Srdačan pozdrav,
    Zoran

    Odgovoreno: 10. 12. 2008.
    • Poštovani,
      Navedeni rezultati hormona štitaste žlezde su u granicama normalnih vrednosti. Ultrazvuk pokazuje postojanje nodoznih promena u tkivu žlezde. Jedina terapija nodusa štitaste žlezde je hirurško odstranjivanje žlezde kada nodusi svojom veličinom počnu da prave probleme. Konsultujte Vašeg hirurga. Ovakav nalaz hormona i ultrazvučnog pregleda za sada ne zahteva bilo kakvo lečenje i ne bi trebalo da bude uzrok bilo kakvih tegoba. Potrebne su ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje.
      ass.dr Milena Velojić Golubović