UZ pregledom štitne žlezde konstatovano je: urednog polozžja, veličinom u fiziološkim granicama, lako nehomogene ehostrukture srednjeg intenziteta odjeka, urednog CD signala, polinodozno izmenjena. U desnom lobusu se izdvaja heteroehogeni nodus oko 13mm, te mikrocističan do 7mm. CD signal perinodalno srednje izraženi intranodalno kod većeg nodusa minimalan. U levom lobusu se izdvaja kaudalno hipoehogeni nodus oko 6,5 mm, dobro izraženog peinodalnog CD signala slabije internodalnog.
    Obzirom da mi pregled kod endokrinologa zakazuju za kraj aprila meseca, molim da mi objasnite o čemu se radi i mogu li čekati još 5 meseci za pregled.
    Najlepše hvala,
    Jovanka

    Odgovoreno: 29. 11. 2008.
    • Poštovana, Neophodno je uraditi tireoidne hormone, TT3, TT4 i TSH. Ukoliko su vrednosti u granicama normale nije potrebna bilo kakva terapija. Medikamentozna terapija nodusa nije moguća. Ultrazvučne kontrole 1-2 puta godišnje. Ako postoji tendencija rasta nodusa jedino definitivno rešenje je hirurška intervencija. Za sada štitasta žlezda ne može biti razlog za bilo kakve tegobe i simptome, ukoliko postoje. ass.dr Milema Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #15910

    • povecana zlezda,smanjene ehogenosti,nehomogena pojacanog cd signala

    • Postovani dr.molim za pomoć danas sam dobila lab nalaze TSH,FT4,kalcitonin,D vitamin ,Ca,Ca jon koji su u granicama normale!Ali nakon ultrazvučnog pregleda koji vam saljem u celosti objasnite mi stanje stvari !Nalaz i misljene:Stitasta zlezda normalnog oblika i položaja ,sa vise cisticno degeneranisanih i spogiformnih modusa u ova rezanja difuzno,u LRvodeci modusu su promera do 6mm,a u DR interpolarno dorzalno 6mm.U donjem polu se izdvaja izoehogena ovalna zona,slabije definisanih kontura,sa intra i perilezionim CD signalom,prozet punktifornim mikroklacifikatima,promera oko 8 mm,koja zahteva pracenje.Parenhim zlezde u celocti povisenog CD signala.Parenhim zlezde u celini homogene ehostrukture,uobičajenog CD signala.Desni rezanj dimenzije 11x16x50mm(APxLLxCC)Levi rezanj dimenzija 11x11x36mm(APcLLxCC).Istmus AP dijametra 2,2mm.U grupi || levo zadebljanog korteksa dijametra do 10mm.U ostalim grupama vrata ne vide se signifikantno uvecani limfni čvorovi.Predlaze se intervalni kontrolni pregled za 3meseca!Radne dijagnoze:E04.2Molim vas za pojasnjenje da li imam tumor stitaste ili ide ka tome?Srdačan pozdrav i svako dobro!