Imam problema sa štitnom žlezdom nalaz glasi: Objektivno: eutireoidna, tireoidna žlezda: desni lobus uvećan pokretan pri gutanju, u celini tireoidna žlezda je elastične koenzistendecije. Ne palpiraju se RLZ. Dg: struma polynodosa gl.thyreoidneae in.obs. Th. sa endokrinološke strane za sada nihil. Kontrolni pregled. Tireoglobulin: 40,5ng/mL, AntitbbAt: manje od 2U/mL, AntiTPOAt: 15,2U/mL, Calcitonin: 0,85Pg/ml Dg: Struma polynodosa gl thyreoideae Nodus afunctionalis lobi dex.gl.hyreoideaei.o Pošto ste mi odgovorili da jedino preostaje operacija, zanima me šta posle operacije i da li ću posle imati nekakve posledice posle operacije. Doktor mi je savetovao da odem na dopunsko ispitivanje scintigrafiju i da će mi onda reći da li da operišem, mada on kaže da će sigurno reći da operišem, da li da idem na taj pregled ili odmah na operaciju  i koliko je hitno da odem na operaciju.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 22. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Kako je sigurno da nodusi u štitastoj žlezdi postoje godinama i da su urađene analize u granicama normalnih vrednosti, hirurška intervencija nije hitna u smislu da je odmah morate uraditi, ali treba se konsultovati sa hirurgom i dogovarati se o daljem lečenju. Hirurška intervencija je jedino moguće i definitivno rešenje kod postojanja nodusa štitaste žlezde. Ukoliko se ukloni cela štitasta žlezda što je potrebno kada su nodusi prisutni u oba režnja, nakon operacije se sprovodi nadoknada hormona štitaste žlezde preparatima l-tiroksina. Uz takvu terapiju bićete potuno zdrava osoba bez ikakvih ograničenja u svakodnevnom životu.
      ass.dr Milena Velojić Golubović