Imam 26 godina. Moj problem je prekomerno opadanje kose, koje traje već tri godine. Za to vreme kosa mi se užasno proredila, skoro da se providi teme. Ne postoji dermatološki problem, štitna žlezda je u redu kao i krvna slika. Prošle godine sam po uputu ginekologa uradila analizu polnih hormona, gde se pokazalo da je testosteron na gornjoj granici i godinu dana sam bila na terapiji diane 35 i testosteron se spustio na donju granicu. Opadanje kose se uopste nije smanjilo. Obratila sam se endokrinologu, koji je tražio da prekinem terapiju diane i uradim analizu free testosterona i shbg. free testosteron je blago povišen, a shbg je malo snižen.
    Zanima me šta može da pomogne u rešavanju problema ako diane, koji smanjuje testosteron ne pomaže?

    Odgovoreno: 19. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Problem opadanja kose može biti veoma kopleksne prirode pa i sa endokrinološkim uzrokom. Ukoliko se vrednosti hormona u redu, verovatno se radi o konstitucionalnim razlozima, ili o nekim lokalnim faktorima. Diane može imati povoljan efekat, ali se ipak više koristi u terapiji pojačane maljavosti i kao kontraceptiv, Obično ga je potrebno uzimati duže vremena pre nego što pokaže neke rezultate, više meseci.
      ass.dr Milena Velojić Golubović