Poštovana doktorka,
    2001. god mi je dijagnostikovan intraselarni adenom hipofize (13x8 mm), postavljen centralno, paracentralno. Nalazi prolaktina su bili veoma visoki (8700), pa je i terapija bromokriptinom trajala više od 2 god (15mg). Bila je prisutna i galaktoreja i amenoreja. Nalazi štitne žlezde i vidnog polja su bili u redu. Prolaktin je bio sveden na pristojnu meru, ciklusi su se sredili. Povremeno sam radila analize, ali terapiju nisam imala od 2003 god. Ove god rezultati su ponovo poražavajući. Prolaktin - 6120 u 8h, 5450 u 13h. Štitna žlezda je u redu. (TSH-3,02; FT4-17,29; FT3-5,04 ) Novi MR nalaz: sela je produbljena, stanjenih koštanih zidova; stalk hipofize je lako dextropiniran i zadebljao. Adenohipofiza je uvecana, odiže dijafragmu sele. Centralno u uvećanoj žlezdi detektuje se hiposignalna promena dijametra 1,16x 0,8x 0,97 mm. U projekciji neurohipofize prikazuje se normalan T1w hiprintenzitet. Para- i supraselarne strukture su slobodne. Minimalna interkarotidna distanca iznosi 18 mm.
    Molim Vas da mi ovaj nalaz objasnite u nekoliko rečenica. Da li se adenom prema navedenim merama smanjio i ako jeste zašto je nivo prolaktina i dalje tako visok?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 13. 11. 2008.
    • Poštovana, Na osnovu NMR hipofize promena koja je opisana pripada makro adenomima hipofize, adenomima većim od l0mm. Prokatinom se može lečiti bromokriptinom, posebno manji adenomi od nekiliko milimetara. Očigledno je da u Vašem slučaju nije postignuto potopuno izlečenje i da će se najverovatnije morati preduzeti hirurška intervencija. Konsultujte neurohirurga, a do tada započnite terapiju bromokriptinom. ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #14578

    • sandra rasic 28. 10. 2011.

      Kakve su funkcije sele ako je umanjena oko 5, 5mm i kakve su posljedice toga.