Imam 30. godina, ulazim u četvrti mesec trudnoće. Pre osam meseci mi se pojavio problem opadanja kose na pečate, pa sam poslata na hormonsku analizu i analizu hormona štitaste žlezde. Rezultat tada je bio: FT4 10.6 (7-18) TSH 4.9 (0.25- 4.0) Dobila sam terapiju letrox 50 ujutru jedna tableta. Nakon tri meseca urađena je kontrola: FT4 12.6 (7-18) TSH 0.8 (0.25- 4.0) terapija je smanjena na .25 mg letroxa naredna kontrola nakon četiri meseca (u trećem mesecu trudnoće ): FT4 8.1(7-18) TSH 4.1(0.25-4.0) Anti TPO anitela 2287 (+) ...(0-70)
    Brine me vrednost Anti tpo, interesuje da li može da li da utiče na bebu?
    Unapred hvala,
    Andrijana

    Odgovoreno: 11. 11. 2008.
    • Poštovana, Vrednosti hormona koje navodite za sada ne zahtevaju terapiju, mada je činjenica da je funkcija štitaste žlezde na donjoj granici normale. Kako se radi i o trudnoći manje doze l-tiroksina mogu povoljno uticati na tok trudnoće i razvoj ploda. Izgleda da je doza od 50mikgr odgovarajuća za Vas. Vrednosti antitela su samo znak hroničnog tireoiditisa koji je i razlog smanjene funkcije štitaste žlezde i nema uticaja na plod. ass.dr Milena Velojić Golubović

Komentari na pitanje: #14252

    • Molim vas da li je ovo za terapiju? 6. mesec sam trudnoce, doktorka mi je na bolovanju pa mogu tek za 10 dana kod dr koja je menja.