PoŠtovana doktorka,
    U potpunosti sam zbunjena, jer od različitih lekara dobijam različita mišljenja koja se tiču tumačenja vrednosti OGTT testa. Naime, čitala sam da je za tumačenje najbitniji 120. minut i da ta vrednost ne sme prelaziti 7,8. Moje vrednosti su 0.min-3,8 30.min-9,6 60.min-8,8,120-5,5 i 180.-4,1. Doktorka u bolnici u kojoj sam radila test je u prolazu prilikom vizite pitala ima li koga u porodici sa dijabetesom, ali još nisam dobila nikakvu terapiju, jer čekam rezultate insulina. Inače, imam policistične jajnike i čujem da oni uzrokuju intoleranciju na glukozu, pa me zanima da li je to i kod mene slučaj, da znam da li da primenim neku dijetu do tada, jer mi je pregled zakazan tek za dva meseca kada će se uzeti svi rezultati u obzir.
    Molila bih Vas za savet i mišljenje.

    Odgovoreno: 04. 11. 2008.
    • Poštovana,
      Vrednosti glikemije u toku OGTTa su potpuino u granicama normale i nema poremećaja glikoregulacije. Policistični ovarijumi jesu često udruženi sa hiperinsulinemijom i poremećajima glikoregulacije. Što se dijete tiče, obratite pažnju na telesnu težinu i u skladu s tim odredite dijetu
       ass.dr milena Velojić Golubović